Seria: 4-Xtremes – The World Tour
Axorem na ziemi niczyjej.
Mike i Andrea odkrywają Axorem dziewiczą przyrodę Ziemi Ognistej i trafiają w ślepy zaułek.
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
Punktem wyjścia naszego kolejnego etapu podróży jest Punta Arenas, najbardziej wysunięte na południe duże miasto na świecie i najważniejszy ośrodek handlowy południowej Patagonii. Tam uzupełniamy zapasy, zwiedzamy historyczne miasto i delektujemy się kawą i ciastem w jednej z najstarszych kawiarni w mieście. Na południe od miasta odwiedzamy geograficzne centrum Chile i wędrujemy do najbardziej wysuniętej na południe latarni morskiej na kontynencie amerykańskim. Po wędrówce rozbijamy obóz nad Cieśniną Magellana i przy ognisku obserwujemy wschód księżyca w pełni.
Na ziemi niczyjej.
Następnego dnia udajemy się promem przez Cieśninę Magellana do Ziemi Ognistej. Przeprawa jest wyjątkowo bezwietrzna i dlatego bardzo przyjemna. Po dotarciu do wioski Porvenir ruszamy asfaltową drogą. Ten luksus szybko się jednak kończy, ponieważ tuż po opuszczeniu wioski czeka nas 800 km wyłącznie szutrowych dróg bez możliwości zaopatrzenia. Mamy jednak przed oczami cel: koniec drogi po chilijskiej stronie Ziemi Ognistej. W porównaniu ze stroną argentyńską tutejsze tereny są całkowicie niezagospodarowane, a przyroda jest praktycznie nietknięta.
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
Do samego końca drogi.
Po kilku dniach jazdy malowniczymi trasami wśród jesiennych krajobrazów docieramy do Estancia Caleta Maria, która kiedyś wyznaczała koniec drogi. Obecnie rząd Chile kontynuuje budowę drogi aż do kanału Beagle. Przejeżdżamy krótką część nowego odcinka, aż trafiamy na blokadę drogi z powodu prac budowlanych, więc nie pozostaje nam nic innego, jak powrócić tą samą trasą do Punta Arenas.
Mimo wszystko było warto, ponieważ region znalazł się na naszej liście 5 ulubionych miejsc. Gdy wracamy, przełęcze są całkowicie białe, ponieważ w górach spadł śnieg.
- 1
- 2
- 3
- 4
Po dotarciu do Punta Arenas dokładnie myjemy Axora i uzupełniamy zapasy przed dalszą podróżą.
4-Xtremes – The World Tour.
Andrea i Mike Kammermannowie od czerwca 2020 roku są w trasie swoim ekspedycyjnym Axorem. To szwajcarskie małżeństwo zwiedziło najróżniejsze części Europy, od najbardziej wysuniętego na północ punktu Norwegii po Wyspy Kanaryjskie, a także udało się na wycieczkę do Tunezji. Pokonana przez nich odległość na drodze: 83 000 kilometrów! Podróż do bardziej oddalonych miejsc była dotychczas niemożliwa głównie z powodu obostrzeń związanych z pandemią – aż do teraz: Andrea i Mike odkrywają teraz Amerykę Południową. Dajcie się zaskoczyć, jak dalej potoczy się ich podróż! Aktualna wyprawa to już druga, jaką Szwajcarzy odbywają swoim Axorem. Już w 2018 i 2019 roku odwiedzili ponad 20 krajów i przejechali 47 000 kilometrów.
Zdjęcia i wideo: 4-Xtremes
Spodobał Ci się ten artykuł? Daj nam znać!