Seria: 4-Xtremes – The World Tour
Przez opuszczone miasta i pustynne oazy
Mike i Andrea stawiają czoła wyzwaniom pustyni Atacama swoim Axorem.
- 2
- 3
- 5
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
Hej RoadStars, zgłaszamy się z pustyni Atacama.
Jest to najbardziej sucha pustynia poza regionami polarnymi, co da się zauważyć. Nieustannie pijemy wodę, ale wciąż chce nam się pić, smarujemy się kremem kilka razy dziennie, a mimo to skóra pozostaje sucha, a w nocy budzimy się z powodu suchego nosa – taka zmiana otoczenia jest dość ciężka.
Na tropie opuszczonych miast
Odwiedzamy słynne miasto-widmo Chacabuco, jedną z wielu opuszczonych kopalni saletry i azotanów w północnym Chile, które przeżywały swój rozkwit w latach 1924–1940. Na wybrzeżu Pacyfiku natykamy się jeszcze na kilka opuszczonych miejsc wydobycia guana i portów z tego okresu, które pomimo swojego upadku dają ekscytujący wgląd w historię Chile. Oprócz opuszczonych miejsc, na wybrzeżu widzimy również wiele zwierząt: lwy morskie bawiące się na skałach, wydry i wiele ptaków.
- 1
- 2
- 3
- 5
- 6
- 7
Przerwa w mieście portowym
Miasto portowe Iquique jest dla nas uosobieniem kontrastów. Około 200 000 ludzi żyje tutaj między Pacyfikiem a wydmami, bez wód gruntowych i żyznej gleby. Miasto portowe zostało założone ze względu na znajdujące się w pobliżu kopalnie. Obecnie jest to centrum przemysłowe z zakładami przetwórstwa ryb i ropy naftowej. Cieszymy się, że jesteśmy wśród ludzi i zlecamy wymianę oleju osiowego i oleju do skrzyni rozdzielczej w Axorze w oddziale Mercedes-Benz.
- 1
- 2
- 3
Ochłoda w oazie
Po powrocie na pustynię powoli przyzwyczajamy się do suchego klimatu. Zatrzymujemy się, aby podziwiać giganta z pustyni Atacama, którego imponujące rozmiary, wynoszące 115 m, stają się w pełni widoczne dopiero z powietrza. Następnie spędzamy kilka dni w wiosce oazowej Pica. Siedzimy tam w cieniu drzew i decydujemy się nie odwiedzać 40-stopniowych gorących źródeł w wiosce – jest nam już wystarczająco ciepło. Wieczorem cieszymy się chłodnym powietrzem i pięknymi zachodami słońca nad pustynią.
- 1
- 2
- 3
- 5
- 4
Czy wybralibyście się na pustynię Atacama? Dajcie nam znać w komentarzach!
4-Xtremes – The World Tour.
Andrea i Mike Kammermannowie są w drodze swoim ekspedycyjnym Axorem od czerwca 2020 roku. Od najbardziej wysuniętego na północ punktu Norwegii po Wyspy Kanaryjskie szwajcarskie małżeństwo odwiedziło dużą część Europy i zrobiło sobie wypad do Tunezji. Dystans pokonany na drodze: 83 000 kilometrów!
Przede wszystkim z powodu ograniczeń związanych z pandemią inne cele nie były możliwe do osiągnięcia – aż do teraz: od teraz Andrea i Mike odkrywają Amerykę Południową. Dajcie się zaskoczyć temu, co wydarzy się dalej! Obecna trasa jest drugą, którą Szwajcarzy odbywają swoim Axorem. Już w 2018 i 2019 roku odwiedzili ponad 20 krajów, pokonując ponad 47 000 kilometrów.
Zdjęcia i wideo: 4-Xtremes
Spodobał Ci się ten artykuł? Daj nam znać!