Seria: 4-Xtremes – The World Tour
Un an plin de aventuri
Mihai și Andrea călătoresc și în noul an cu camionul lor Axor în America de Sud și privesc înapoi la un an plin de evenimente.
- 2
- 3
- 5
- 4
Salut RoadStars, sperăm că ați început cu bine noul an.
Ne aflăm în prezent în Cordoba, Argentina și am dori să privim înapoi la aventurile pe care le-am trăit anul trecut.
Până la capătul Carretera Austral
Anul nostru a început în Bariloche, Argentina, în drum spre sud. Deși am parcurs deja o parte din Carretera Austral, regiunea ne-a fascinat de fiecare dată. Am făcut drumeții pe vulcani activi și am urmărit delfinii și leii de mare pe coastă. Am condus până la capătul legendarului drum către un mic sat numit O’Higgins. De acolo am continuat cu feribotul, timp de două zile prin fiordurile din Chile. O experiență de neuitat.
- 1
- 2
- 3
- 5
- 4
- 6
- 7
La capătul lumii
În Punta Arenas ne-am alimentat cu provizii pentru a călători în Țara de Foc – de data aceasta pe partea chiliană. Am petrecut mai mult de o săptămână în acest ținut sălbatic departe de civilizație, în timp ce toamna își arăta partea cea mai frumoasă. Pe drumul de întoarcere de la capătul lumii am fost însoțiți de o ninsoare surprinzătoare. Un final perfect pentru această etapă.
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
O furtună de zăpadă și o spargere
În provincia argentiniană Chubut, nu am putut să ne continuăm călătoria timp de câteva zile din cauza unei furtuni puternice de zăpadă. Dar de îndată ce am schimbat provincia, zăpada a dispărut și ne-a întâmpinat un cer albastru. Din păcate, buna dispoziție ne-a fost afectată de o tentativă de spargere la camionul nostru Axor. Reparațiile au durat peste o săptămână, dar datorită sprijinului extraordinar al dealer-ului Mercedes-Benz Taraborelli am reușit să punem totul în ordine.
Să mergem mai departe!
Cu un nou impuls ne-am continuat călătoria spre nord, până când ne-am întâlnit din nou pe Ruta 40, care ne duce printr-un peisaj asemănător deșertului.
Ce părere aveți despre colțurile Americii de Sud pe care le vom explora în 2025? Scrieți-ne în comentarii!
4-Xtremes – The World Tour.
Din iunie 2020, Andrea și Mihai sunt pe drum în camionul de expediție Axor. De la cel mai nordic punct al Norvegiei până în Insulele Canare, cuplul elvețian a vizitat mari părți ale Europei și a făcut o excursie în Tunisia. Distanța parcursă pe șosea: 83.000 kilometri!
Din cauza restricțiilor legate în special de pandemie, alte puncte de interes nu au putut fi atinse – până acum: De acum, Andrea și Mihai descoperă America de Sud. Lăsați-vă surprinși de ce se întâmplă în continuare! Turneul actual este al doilea pe care elvețienii l-au experimentat cu camionul lor Axor. Încă din 2018 și 2019 au călătorit în peste 20 de țări și au parcurs peste 47.000 de kilometri.
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 7
- 6
Fotografii și videoclip: 4-Xtremes
V-a plăcut acest articol? Contactați-ne!