Seria: 4-Xtremes – The World Tour
Prin orașe fantomă și oazele deșertului
Mihai și Andrea înfruntă cu camionul lor Axor provocările Deșertului Atacama.
- 2
- 3
- 5
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
Salut RoadStars, raportăm din Deșertul Atacama.
Este cel mai uscat deșert din afara regiunilor polare și ne dăm seama de acest lucru. Bem apă în mod constant, dar încă ne este sete, aplicăm cremă de mai multe ori pe zi, dar pielea noastră rămâne uscată și ne trezim noaptea pentru că nasul este uscat – schimbarea este destul de dificilă.
Pe urmele orașelor fantomă
Vizităm faimosul oraș fantomă Chacabuco, una dintre numeroasele mine abandonate de salpetru și nitrat din nordul Chiliei, care au avut perioada lor de glorie între 1924 și 1940. Pe coasta Pacificului mai întâlnim câteva mine și porturi abandonate din Guano din acea perioadă, care, în ciuda degradării lor, oferă o perspectivă interesantă asupra istoriei chiliene. Pe lângă Lost Places vedem și o mulțime de animale pe coastă: Lei de mare pe stânci, vidre și multe păsări.
- 1
- 2
- 3
- 5
- 6
- 7
O pauză în orașul-port
Pentru noi, orașul-port Iquique este simbolul contrastelor. Aproximativ 200.000 de oameni trăiesc aici între Oceanul Pacific și dunele de nisip, fără apă subterană sau sol fertil. Orașul-port a fost înființat din cauza minelor din apropiere. Astăzi este un centru industrial cu unități de prelucrare a peștelui și a petrolului. Ne face plăcere să fim între oameni și schimbăm uleiul punții și uleiul casetei de distribuție de la Axor la filiala Mercedes-Benz.
- 1
- 2
- 3
Răcorire în oază
Înapoi în deșert, ne obișnuim încet cu climatul uscat. Facem o oprire pentru a admira Gigantul din Atacama, a cărui dimensiune impunătoare de 115 metri poate fi percepută doar din aer. Apoi petrecem câteva zile în satul oază Pica. Acolo stăm la umbra copacilor și decidem să nu vizităm izvoarele termale de 40 de grade din sat – este deja suficient de cald pentru noi. Seara ne bucurăm de aerul răcoros și de apusurile frumoase peste deșert.
- 1
- 2
- 3
- 5
- 4
V-ați aventura în Deșertul Atacama? Scrieți-ne în comentarii!
4-Xtremes – The World Tour.
Din iunie 2020, Andrea și Mihai sunt pe drum în camionul de expediție Axor. De la cel mai nordic punct al Norvegiei până în Insulele Canare, cuplul elvețian a vizitat mari părți ale Europei și a făcut o excursie în Tunisia. Distanța parcursă pe șosea: 83.000 kilometri!
Din cauza restricțiilor legate în special de pandemie, alte puncte de interes nu au putut fi atinse – până acum: De acum, Andrea și Mihai descoperă America de Sud. Lăsați-vă surprinși de ce se întâmplă în continuare! Turneul actual este al doilea pe care elvețienii l-au experimentat cu camionul lor Axor. Încă din 2018 și 2019 au călătorit în peste 20 de țări și au parcurs peste 47.000 de kilometri.
Fotografii și videoclip: 4-Xtremes
V-a plăcut acest articol? Contactați-ne!